Zużycie prądu routera: koszt pracy przez całą dobę

6 min czytania
Zużycie prądu routera: koszt pracy przez całą dobę

Zużycie prądu routera przez całą dobę zależy przede wszystkim od rzeczywistego poboru urządzenia, a nie od mocy podanej na zasilaczu. W danych TP-Link wartości dla trybu bezczynności wynoszą od 2,86 W do 17,83 W. Przy pracy przez 8760 godzin rocznie oznacza to od 25,05 kWh do 156,19 kWh oraz koszt od 23,04 zł do 143,66 zł.

Co oznacza zużycie prądu routera

Waty określają moc pobieraną w danym momencie, natomiast kilowatogodziny pokazują ilość energii zużytej w czasie. Router o poborze 2,86 W nie zużywa więc 2,86 kWh na dobę. Po 24 godzinach zużycie wynosi około 0,069 kWh, a po całym roku ciągłej pracy, czyli przez 8760 godzin, daje 25,05 kWh.

To rozróżnienie ma znaczenie przy obliczaniu rachunku. Moc chwilowa może zmieniać się podczas transmisji danych, pracy portów i aktywności sieci bezprzewodowej, ale koszt pracy routera wynika z sumy energii pobranej przez wszystkie godziny. W szerszym kontekście zużycie prądu w domu warto analizować właśnie w kWh, ponieważ taką jednostkę wykorzystuje rozliczenie energii.

Ile prądu pobiera router Wi-Fi w spoczynku

Oficjalne dane TP-Link z 2025 r. pokazują w trybie bezczynności szeroki zakres: od 2,86 W dla modelu Archer A54 do 17,83 W dla Archer AXE300. Odpowiedź na pytanie, ile prądu pobiera router, wymaga wskazania konkretnego modelu.

Model Tryb pracy Zmierzona moc Roczne zużycie Roczny koszt
TP-Link Archer A54 bezczynność 2,86 W 25,05 kWh 23,04 zł
TP-Link Archer A8 bezczynność 4,08 W 35,74 kWh 32,87 zł
TP-Link Archer AX20 bezczynność 6,64 W 58,17 kWh 53,50 zł
TP-Link Archer AXE300 bezczynność 17,83 W 156,19 kWh 143,66 zł

Obliczenia: moc × 24 godziny × 365 dni ÷ 1000; koszt przy stawce 0,9198 zł/kWh, bez opłat stałych i indywidualnej taryfy odbiorcy.

Wartości TP-Link dotyczą urządzeń skonfigurowanych typowo do użytku domowego i zbadanych według procedury dobrowolnego porozumienia. Rzeczywiste zużycie pojedynczego urządzenia może się różnić.

Pomiar podczas transferu danych

Pomiar pozwala ustalić, czy pobór w spoczynku odpowiada codziennemu użytkowaniu. Watomierz należy podłączyć między gniazdkiem a zasilaczem routera, a następnie odczytać moc w trzech stanach: przy bezczynnej sieci, podczas intensywnego pobierania oraz podczas intensywnego wysyłania danych.

Każdy stan powinien trwać wystarczająco długo, aby wskazanie nie było przypadkowym odczytem chwilowym. Trzeba zanotować wartość w watach dla bezczynności, pobierania i wysyłania, a potem obliczyć osobno koszt dla typowego czasu pracy. Bez pomiaru konkretnego modelu nie należy przypisywać routerowi określonej wartości podczas transferu, ponieważ dane TP-Link podają tutaj pobór w trybie bezczynności.

W praktyce taki sam schemat można zastosować przy porównywaniu innych urządzeń sieciowych. Dla skali obciążenia domowej instalacji przydatne jest także sprawdzenie, ile prądu zużywa komputer gamingowy, ponieważ router zwykle pracuje długo, lecz z dużo niższą mocą chwilową.

Pomiar wykonuj po stronie gotowego urządzenia, używając certyfikowanego watomierza do gniazdka; nie otwieraj zasilacza ani nie ingeruj w instalację 230 V, ponieważ takie prace należy pozostawić osobie z odpowiednimi uprawnieniami.

Router waty a moc zasilacza

Napis na zasilaczu nie pokazuje automatycznie, ile pobiera router. Jest to wartość znamionowa określająca maksymalną moc, którą zasilacz może dostarczyć urządzeniu. Zasilacz opisany wyższą mocą może więc współpracować z routerem, który w zwykłym działaniu pobiera znacznie mniej.

Rzeczywisty pobór zależy od elektroniki routera, aktywności radiowej, liczby pracujących portów, obciążenia procesora oraz sprawności zasilacza. Dlatego router waty odczytuje się z watomierza, a nie przepisuje z etykiety zasilacza. Dla przykładu 17,83 W zmierzone dla Archer AXE300 jest konkretnym wynikiem poboru w bezczynności, natomiast moc znamionowa zasilacza byłaby tylko limitem jego możliwości.

Koszt pracy routera przez rok

Do obliczenia rocznego zużycia wystarczy wzór: kWh = W × 8760 ÷ 1000. Dla routera pobierającego 6,64 W daje to 58,17 kWh rocznie. Przy stawce 0,9198 zł/kWh koszt wynosi 53,50 zł. Dla 17,83 W rachunek energetyczny odpowiada 156,19 kWh i 143,66 zł rocznie.

Stawka 0,9198 zł/kWh pochodzi z najnowszej opublikowanej przez URE średniej ceny obejmującej energię i dystrybucję, obliczonej dla umów kompleksowych w 2025 r. Wartość zawiera akcyzę, ale nie zawiera VAT. Rzeczywista faktura może być inna, ponieważ rachunek obejmuje także między innymi opłaty stałe, a umowa i taryfa odbiorcy wpływają na końcową kwotę.

W ten sposób można porównywać router z innymi urządzeniami pracującymi przez wiele godzin. Przykładowo analiza tego, ile prądu zużywa klimatyzator, wymaga tego samego przejścia od mocy w watach do energii w kilowatogodzinach, choć czas i obciążenie pracy są inne.

Czy wyłączanie routera na noc się opłaca

Wyłączenie routera na 8 godzin dziennie skraca czas pracy o jedną trzecią. Przy poborze 2,86 W roczne zużycie ogranicza się wtedy o około 8,35 kWh, co przy stawce 0,9198 zł/kWh oznacza około 7,68 zł oszczędności rocznie.

Dla urządzenia pobierającego 17,83 W ta sama przerwa daje około 52,06 kWh mniej w skali roku i około 47,89 zł oszczędności. Efekt finansowy zależy więc od rzeczywistego poboru, a nie od samego faktu, że router obsługuje Wi-Fi w domu. Trzeba również uwzględnić, że wyłączenie odcina połączenie przez 8 godzin i może przerwać działanie urządzeń korzystających z sieci.

Czytaj również: pobór prądu w trybie czuwania.

Najczęstsze pytania

Ile prądu pobiera router Wi-Fi?

Zależy od modelu i obciążenia. W oficjalnych danych TP-Link pobór w trybie bezczynności wynosił od 2,86 W dla Archer A54 do 17,83 W dla Archer AXE300. Własny pomiar jest potrzebny, aby określić pobór podczas intensywnego transferu.

Ile kosztuje praca routera przez rok?

Przy stawce 0,9198 zł/kWh i pracy przez 8760 godzin rocznie koszt wynosił około 23,04 zł dla poboru 2,86 W, 53,50 zł dla 6,64 W oraz 143,66 zł dla 17,83 W.

Czy wyłączanie routera na noc daje oszczędności?

Tak, ale zwykle niewielkie w przypadku energooszczędnego routera. Wyłączenie urządzenia na 8 godzin dziennie redukuje roczne zużycie o około jedną trzecią; przy poborze 2,86 W daje to około 7,68 zł oszczędności rocznie przy stawce 0,9198 zł/kWh.

Czy moc zasilacza pokazuje rzeczywisty pobór routera?

Nie. Moc zasilacza jest parametrem znamionowym, czyli informacją o maksymalnej mocy dostępnej dla urządzenia. Rzeczywisty pobór zależy od elektroniki routera, aktywności radiowej, portów, obciążenia procesora i sprawności zasilacza.

Źródła

  • 2025 TP-Link Small Network Equipment Voluntary Agreement Idle Power Consumption Information — TP-Link, 2025, Tabela Idle Power (Watts)
  • Informacja Prezesa URE nr 15/2026 — Urząd Regulacji Energetyki, 2026, 0,9198 zł/kWh dla umów kompleksowych w 2025 r.
  • Składowe rachunku za energię elektryczną — Urząd Regulacji Energetyki, 2026, informacje o opłacie za energię czynną, dystrybucji i opłatach stałych

Tekst został utworzony przy pomocy sztucznej inteligencji (modeli językowych).

Redakcja Mariposa
Redakcja Mariposa

Redakcja bloga przygotowuje przystępne artykuły o tematach bliskich codzienności — od zmian w przepisach i nowinek technologicznych po zdrowe nawyki i inspiracje podróżnicze. Stawiamy na rzetelne źródła, zwięzłe wyjaśnienia i treści, które da się od razu wykorzystać w praktyce.